Co je to PMS?

3 minuty čtení

Obsah

Příznaky PMS

Co je to PMS? Na tuto otázku se ptá během puberty snad každá dívka. Zjistěte se vše o premenstruačním syndromu a jeho nejčastějších příznacích.

PMS. Určitě jste o něm slyšeli. Ať už jde o křeče nebo změny nálady, je tu pořád spousta věcí, které je dobré vědět, když se tahle tři písmena přihodí.

Co to tedy je

PMS je zkratka pro premenstruační syndrom. Jedná se o kombinaci symptomů, kterými některé ženy trpí přibližně týden před menstruací. Příznaky se objeví před začátkem periody a během ní pak odezní. Příznaky mohou mají vliv na tělo i mysl a jejich intenzita se může u každé dívky hodně lišit.

Příznaky PMS

Co PMS způsobuje?

Špatnou zprávou je, že nikdo přesně nezná příčinu PMS. Lékaři a vědci se shodují na tom, že syndrom souvisí se hormonální změnou, který v těle během měsíčního cyklu probíhá.

Kdo dostane PMS

Prestižní americká klinika Mayo odhaduje, že asi 75 procent žen trpí alespoň nějakou formu PMS. Takže pokud máte PMS, jedna věc je jistá – nejste v tom sami. Ačkoli ne každá dívka PMS dostane, příznaky mohou ve skutečnosti trvat i přes vaši periodu. Pokud ho nedostanete, máte velké štěstí.