Jak dosáhnout požadované hebkosti ručníků

Obsah

Není nad to, když se po osvěžující sprše zabalíme do měkoučkého, načechraného ručníku. Avšak i ručníky se časem opotřebovávají, ostatně podobně jako všechny věci, tvrdnou a krabatí se, což bývá způsobeno různými faktory např. tvrdostí vody, třením, tuky a různými nečistotami. Navrátit ručníku jeho původní tvar bývá obtížné, pokud nevíte, jak na to. Budete-li se však řídit našimi jednoduchými radami, budou vaše ručníky po každém praní opět měkké, načechrané a voňavé!

Jak při praní dosáhnout požadované měkkosti ručníků

Pravidelné praní ručníků zabraňuje šíření bakterií a vzniku nepříjemných pachů, které všichni tak nesnášíme. Na druhou stranu časté praní narušuje vlákna tkaniny, z níž se ručníky vyrábějí. Proto je nejlepší mít vždy po ruce několik ručníků, které po určité době vyměňujeme. Co se týče praní, doporučujeme řídit se radami uvedenými v průvodci společnosti Lenor. Jen tak své ručníky ochráníte před nadměrným opotřebením a budete si moci užívat jejich měkkosti co nejdéle.

Krok č. 1: Prádlo rozdělte

První věc, kterou před praním musíme udělat, je oddělit ručníky od ostatního prádla např. prostěradel, čímž zabráníme přenosu vláken mezi tkaninami. Uvedené platí zejména pro zbrusu nové ručníky, jež by v jedné hromádce s poněkud špinavějšími kusy mohly způsobovat žmolkovatění.

Krok č. 2: Vyberte kvalitní prací prostředek

Používání kvalitních pracích prostředků např. Bold, Fairy nebo Ariel All-in-1 je klíčem k získání bezvadně čistých ručníků. Nemusíte nic dávkovat, před vložením ručníků do pračky stačí do prázdného bubnu přidat vhodný prací prostředek a dohlédnout na jeho úplné rozpuštění.

Krok č. 3: Svěží a měkké ručníky pomocí přípravků značky Lenor

K dosažení jedinečné svěžesti ručníků přidejte do prádla aviváž např. značky Lenor. Aviváž působí jako mazivo, které zajistí, že vaše ručníky nevyblednou, nevytahají se a nebudou žmolkovatět. Více informací o problematice aviváže najdete na stránkách.

Krok č. 4: Přidejte vice svěžesti

I ručníky, které jste jen párkrát vyprali, vydávají charakteristický pach vlhké tkaniny. Pokud se jej chcete zbavit, používejte posilovače vůně značky Lenor [odkaz Vaše ručníky vydrží svěží několik týdnů bez ohledu na to, zda jsou uloženy ve skříni nebo je právě používáte. Přečtěte si náš návod, jak správně aplikovat posilovač vůně. Nyní přejdeme k dalšímu kroku - vložení prádla do pračky.

Krok č. 5: Prádlo vkládejte opatrně

Při vkládání ručníků do pračky nesmíme zapomínat, že ručníky vyžadují dostatek prostoru k “vydýchání” tj. řádnému propláchnutí a protřepání. V opačném případě se při praní koncentrují na jednom místě, a dochází k torbě vlhkých míst. Po vysušení zůstanou ručníky tvrdé a drsné na omak. Stručně řečeno: Prádlo vkládejte do pračky i sušičky v menších až středně velkých dávkách.

Krok č. 6: Perte ručníky na střední stupeň

I když praní ručníků při vysoké teplotě je jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak se zbavit bakterií usazených v ručníku, vláknům tento proces příliš neprospívá. Důvodem je samotný materiál, tedy bavlna, ze které se vyrábí většina ručníků. Bavlna je velmi měkká celulózová tkanina, která se účinky vyšších teplot ztenčuje a hrubne na omak. Proto se při volbě teploty doporučuje střední stupeň, řekněme 30 - 40 stupňů Celsia, při kterém se vlákna ručníku nepoškozují, ručník dosáhne požadované měkkosti a zmizí většina nepříjemných bakterií. Čas od času se však vyplatí ručníky přeprat při teplotě 60 stupňů, abyste se zbavili odolných bakterií a plísní; obecně se však za optimální považují nižší teploty.

Tipy jak při sušení dosáhnout požadované měkkosti ručníků

Nyní, když jsme si vysvětlili správný postup praní, přejdeme o krok dál a řekneme si pár praktických rad, jak ručníky správně sušit v sušičce i na šňůře, aby byly pěkně svěží a načechrané:

  • Vlhké ručníky nikdy nenechávejte ležet příliš dlouho v sušičce. Vyhnete se tak nebezpečí vzniku plísní.

  • Dříve než ručníky složíte a dáte na hromádku, přesvědčte se, že jsou zcela suché.

  • Ručníky protřepte a ihned složte.

  • Ručníky nikdy nesušte na tělesech topení. Vysuší se příliš rychle a brzy zdrsní.

Sušení ručníků v sušičce

Pěkně načechrané ručníky dostaneme, když je do sušičky vložíme ihned po vyprání.

  1. Vložení ručníků. Vložte ručníky do sušičky a ujistěte se, že mají dostatek místa pro volný pohyb uvnitř bubnu.

  2. Vložení ubrousků (listů). Na ručníky vložte ubrousek Lenor , který pomáhá udržet svěžest čerstvě praného prádla, dodává měkkost, omezuje mačkavost a statickou elektřinu.

  3. Nastavení správných hodnot. Nastavte nižší stupeň teploty a otáček, abyste předešli poškození vláken tkaniny.

  4. V případě odolných skvrn. Pokud máte pocit, že se na ručníku vyskytují stále tvrdá místa, cyklus zopakujte za pomoci nějakého bezpečného kulovitého předmětem např. nepoužívaného tenisového míčku. Budete překvapeni, ale opakující se pohyby míčku resp. míčků mezi ručníky tato tvrdá místa postupně změkčí.

Jak zachovat měkkost ručníků při sušení na vzduchu

Sušičky sice odvádějí skvělou službu a ručníky bývají po sušení pěkně načechrané, nicméně mají také svou stinnou stránku. Ručníky se dlouhodobě rychleji opotřebovávají a to i při nižších teplotách. Proto se doporučuje ručníky občas vyvěsit na šňůru (nejlépe venku na čerstvém vzduchu zvláště za větrného dne). Dobrým protřepáním ručníku před zavěšením se lépe uvolní jednotlivá vlákna tkaniny.

Tipy, jak dosáhnout požadované měkkosti a svěžesti ručníků

Několik rad, jak dlouhodobě udržet ručníky měkké:

  • Používejte ručníky z čisté bavlny.

  • Nedávejte vyšší dávky pracího prostředku, než je předepsané. Tkanina by mohla tvrdnout. S kapslemi Lenor all-in-1 toto nebezpečí naštěstí nehrozí.

  • Ručníky uchovávejte na suchém místě, složené vedle sebe, nikoli na hromadě, aby nebyly příliš zatížené.

  • Pokud sušíte na šňůře, nevěšte ručníky jeden na druhý. Spodní ručníky by snáze tvrdly.

Poté, co jsme si řekli, jak ručníky ukládat, si vysvětlíme, jak zachovat požadovanou měkkost.