Jak nejlépe pečovat o své svetry

Obsah

Když se venku výrazně ochladí, nastává čas vytáhnout svetry. K udržení příjemného tepla během chladného období jsou svetry téměř ideálním pomocníkem, nicméně časté nošení vyžaduje časté praní. Praní, zejména v pračce, může změnit tkaninu natolik, že již nebude působit tak příjemně, bude žmolkovatět a někdy se i poněkud srazí. Bez ohledu na druh tkaniny, vědět jak správně pečovat o svetry zajistí, že je nebudete mít pouze na jednu sezónu. Přečtěte si naše tipy na péče o svetry, kde se mimo jiné dozvíte, jak je prát, aby byly hladké a udržely si svůj tvar a nežmolkovatěly.

Základní pravidla péče o svetry obecně

Úplet, jakkoli je silný a poměrně těžký, je ve skutečnosti poměrně jemná tkanina. Pokud se za něco zachytí snadno se rozplete. Proto také ve srovnání s ostatními tkaninami vyžaduje zvláštní péči. Zvýšená pozornost než u bavlněného trička ještě neznamená, že byste jej nemohli prát v pračce. Přečtěte si naše základní pravidla, a váš svetr bude i po vyprání příjemně měkký.

  • Perte v pračce s nastavením na nižší stupeň nebo přímo ručně. S úpletem je třeba při praní zacházet opatrně, proto se doporučuje prát ručně nebo v pračce na nižší stupeň

  • Prací cykly volte krátké. Pokud hodláte svetr prát v pračce zvolte co nejkratší cyklus (pokud vám tuto možnost vaše pračka nabízí).

  • Přečtěte si pokyny na visačce oděvu. Před vložením svetru do pračky si vždy přečtěte informace o vhodnosti praní v pračce, které naleznete na visačce každého svetru.

  • Prádlo separujte, úplety perte zvlášť. Snažte se svetry prát odděleně od jiných tkanin např. džínsoviny, abyste se vyhnuli poškození tkaniny.

  • Před praním obraťte jednotlivé kusy prádla naruby. Obracením naruby snížíte riziko žmolkovatění. Před praním vždy rozepněte všechny knoflíky a zipy.

  • Při sušení nastavte nejnižší stupeň nebo prádlo vyvěste na šňůru. Pokud lze svetr prát v pračce, použijte nejnižší možný teplotní stupeň a nepoužívejte nastavení „air-dry“, což způsobuje výrazné tření. Nejlepší je prádlo sušit na vzduchu v poloze naležato. Vyvěšovat vlnu nebo pleteniny se nedoporučuje, neboť vlákna se snadno roztahují.

Jak prát bavlněné svetry

Bavlna se ze všech materiálu pere nejsnáze, což znamená, že bavlněné svetry můžete bez obav přidat k ostatnímu prádlu a lze je věšet i na šňůru. U bavlny také nehrozí, že se po vyprání srazí. Také odstraňování skvrn z tkaniny není nic složitého. Pokud byste si nebyli jisti, jak správně postupovat, náš tahák vám rozhodně pomůže.

  • Teplota: Svetry lze prát při teplotách vyšších než 40°C – každopádně nedoporučujeme více než 60°C – a před volbou teploty si vždy pozorně přečtete pokyny na visačce oděvu.

  • Cyklus: Pokud vám vaše pračka umožňuje speciální cyklus pro bavlnu použijte jej – hodí se pro všechny oděvy z bavlny.

  • Prací prostředek: Použijte kapsle Ariel All-in-1, které obsahují vše co potřebujete aby vaše prádlo bylo čisté, svěží a příjemně vonělo.

  • Aviváž: Přidejte do prádla aviváž značky Lenor, která zajistí, že se vaše prádlo nebude vytahovat a blednout. Vaše svetry budou vypadat jako nové i po delší době nošení.

Jak prát vlněné svetry

Vlněné svetry jsou jemnější než svetry vyrobené z odolnějších materiálů např. bavlny. Proto je důležité, abyste je správně vyprali - buď v pračce nebo ručně. Přečtěte si naše tipy na téma „ Jak prát vlněné svetry“ k zajištění maximální ochrany tkaniny.

  • Teplota: Vlněné oblečení perte vždy při teplotách kolem 30°C. Při vyšších teplotách byste riskovali, že se vám bude vytahovat.

  • Cyklus: Co se cyklu týká, použijte nižší stupně, nejjistější je však prát prádlo ručně.

  • Prací prostředek: Používejte jemný prací prostředek, abyste neponičili vlákno. Snažte se vyhnout práškovým prostředkům, protože prášek vede k vyššímu tření tkaniny

  • Aviváž: Přidejte do prádla aviváž značky Lenor, která vaše svetry ochrání před poškozením během praní.

Pokud vás zajímá, jak sušit vlněné svetry, postupujte podle našich rad výše: Vysušte svetr naležato, aby nedošlo k poškození vláken tkaniny.

Jak se zbavit skvrn

Podobně jako každý oděv i váš svetr může být potřísněn skvrnami. Pokud se vám stane, že si něco na svůj svetr ukápnete, nedělejte si s tím žádné starosti. Budete-li postupovat podle našeho návodu, zmizí dříve, než se nadějete:

  • Krok č. 1: Odstraňte nadbytečné skvrny. Začněte tím, že se skvrnu pokusíte vysát štětcem, vidličkou nebo ubrouskem. Při tom však na látku příliš netlačte, aby se skvrna nedostala ještě hlouběji do tkaniny.

  • Krok č. 2: Namočení: Chcete-li, aby se skvrny neusadily, nezapomeňte oděv co nejdříve namočit do studené vody (zejména pokud se jedná o skvrnu od krve!). Pokud si nejste jisti o jaký druh skvrny jde, použijte skvrn studenou vodu a kvalitní prací prostředek např. Ariel All-in-1 PODS Pro odstranění odolnějších zejména mastných skvrn bude potřeba prát v teplé až horké vodě.

  • Krok č. 3: Používejte kvalitní prací prostředek. Vložte kvalitní čisticí prostředek např. kapsle Ariel All-in-1 na dno pračky a na ně položte svetry k praní. Pokud si nejste jisti druhem skvrn, použijte studenou vodu. Odstranění odolnějších zejména mastných skvrn bude však vyžadovat teplou až horkou vodu. V případě, že i nadále váháte, přečtěte si zde náš komplexní průvodce odstraňováním skvrn, který pokrývá více než 70 druhů skvrn.

Jak často je nutné prát svetry

Vzhledem k tomu, že úplet je poměrně jemný materiál, nechcete jej prát příliš často, aby se neponičil. Zároveň však nemáte v úmyslu vzít si na sebe svetr, který vám dvakrát nevoní. Vaše otázka tedy zní:“Jak často mám prát svůj svetr?"

Rozhodně není třeba prát svetr po každém nošení, zvláště pokud na něm nejsou nějaké fleky. Obvykle se doporučuje jej přeprat přibližně po pěti použitích.

Pokud vás zajímá, zda váš svetr potřebujete vyprat, odpovězte si na tyto otázky:

  • Jak dlouho svetr nosím? Pokud jste na sobě měli svetr jen pár hodin, patrně nebude potřebovat znovu vyprat. Pokud jste jej nosili opakovaně celý den, pak asi ano.

  • Potil jsem se při tom? Pot jak známo způsobuje nepříjemný zápach. Pokud jste se při nošení svetru zapotili, je třeba ihned svetr vyprat.

  • Z jakého materiálu je svetr vyroben? Materiály jako vlna nebo bavlna vydrží svěží delší dobu než např. kašmír.

  • Jsou na něm nějaké skvrny nebo je jen celkově špinavý? Pokud jste si celý svetr polili třeba kávou, asi vás nenapadne jej znovu vrátit do skříně. Pokuste se nejprve odstranit skvrny od kávy a následně jej dejte do špinavého prádla.

Jak zachránit sražený svetr

Svetr dáte do pračky a je v pořádku. Když jej vytáhnete, držíte v ruce něco, co by se sotva vešlo na panenku. Možná trochu přeháním, ale i takové věci se občas stanou, zvláště když používáte sušičku. V takovém případě nezmatkujte a přečtěte si náš návod a pokuste se svůj sražený svetr ještě zachránit:

  • Roztáhněte svetr dokud je ještě mokrý. Položte svetr ještě za vlhka na ručník na rovnou plochu např. desku a začněte jej zespodu nahoru roztahovat.

  • Zatáhněte za lemy svetru. Následně svetr jemně vytáhněte podél dolního lemu a kolem ramen, abyste úplet rozšířili a přiměli svetr, aby se znovu roztáhl

Je málo pravděpodobné, že se vám podaří vrátit svetru jeho původní tvar. Pokud však budete postupovat rychle, většinu napáchaných škod můžete ještě odstranit.

Udržet svetr čistý a jako nový s minimem péče není nic složitého i při praní v pračce. Praním při nižších teplotách a mírnějších cyklech uchováte vaše svetry v dobré kondici. I když se trochu srazí, lze je zachránit. Pokud se obáváte žmolkovatění, přečtěte si článek Průvodce prevence žmolkovatění, kde se dozvíte více informací. Pokud máte další dotazy ohledně praní, doporučujeme našeho průvodce praním.