Jak nejlépe uchovat ručníky měkké a nadýchané

Obsah

Nic nepřekoná ten příjemný pocit, když se pěkně osprchujete a zabalíte do měkkého, svěžího a nadýchaného ručníku. Ručníky jako ostatně všechny věci se časem opotřebovávají, což je způsobeno řadou faktorů: tvrdou vodou, třením, mastnotou a nečistotami, jež mají za následek zdrsnění a ztvrdnutí tkaniny po opakovaném použití. Vrátit ručníkům původní měkkosti však není tak složité, pokud víte jak na to. Budete-li se řídit následujícími radami, budou vaše ručníky měkké, nadýchané a skvěle vonící po každém praní.

Jak správně postupovat při praní ručníků, aby byly měkké

Pravidelné praní ručníků na jedné straně zabraňuje šíření bakterií a nepříjemného pachu, na druhou stranu příliš časté praní narušuje vlákna tkaniny, z níž se ručníky vyrábějí. Proto je nejlepší ručníky obměňovat, aby si jejich vlákna mezi dvěma praními odpočinula. Abyste své ručníky maximálně ochránili před účinky opotřebení a mohli si užívat jejich měkkosti co nejdéle, postupujte krok za krokem podle našeho návodu.

Krok č. 1: Prádlo rozdělte na hromádky

První věc, kterou musíte udělat, je oddělit ručníky od ostatního prádla např. prostěradel, abyste zabránili přenosu vláken mezi tkaninami. Zvláště důležité je oddělit nové ručníky od starších, opotřebených. Právě ty nové mohou způsobovat žmolkovatění.

Krok č. 2: Vyberte si vhodný prací prostředek

Použití kvalitního pracího prostředku např. Bold, Fairy nebo prací kapsle Ariel All-in-1 představuje klíč k získání dokonale čistých ručníků. Není třeba nic dávkovat, stačí před vložením ručníků vhodit kapsli do prázdného bubnu pračky a sledovat až se rozpustí.

Krok č. 3: Použijte Lenor, aby byly ručníky měkké a svěží

Aby vaše ručníky byly opravdu měkké, přidejte do prádla aviváž. Stačí malá dávka tekuté aviváže např. Lenor, která působí jako mazadlo, a vaše ručníky nikdy nevyblednou, nebudou se vytahovat a tvořit bubliny. Více informací o správném používání aviváží získáte zde.

Krok č. 4: Dodejte vice svěžesti

I u čerstvě vypraných ručníků se můžeme po několika použitích setkat s nepříjemným odérem, typickým pro vlhké látky. Co s tím? Použijte posilovač vůní Lenor a vaše ručníky vydrží svěží několik týdnů i v prádelníku. Už nebudete cítit žádný zápach vlhkosti. Postupujte podle našeho návodu, jak správně používat posilovače vůní věnující se podrobněji tomuto inovativnímu řešení. A teď už nám nic nebrání vložit prádlo do pračky!

Krok č. 5: Vkládejte prádlo do pračky opatrně

Při vkládání ručníků do pračky je důležité ponechat dostatek prostoru v bubnu, aby se ručníky mohly „vydýchat“ a bylo je možno řádně propláchnout ze všech stran. V opačném případě se vaše ručníky během praní shluknou dohromady, což vede k vytváření vlhkých míst uvnitř tkanin. Po vysušení jsou pak ručníky tvrdé a hrubé na omak. Také snažte se prádlo vkládat ve středních až menších dávkách, což platí jak pro pračku, tak sušičku.

Krok č. 6: Perte na střední teplotní stupeň

I když praním ručníků při vysokých teplotách se nejsnáze zbavíte všech bakterií v tkanině, pro samotná vlákna tento způsob není nejšetrnější. Důvodem je samotný materiál, ze kterého se většina ručníků vyrábí – bavlna. Bavlna je totiž velmi měkká, reagující na vysoké teploty zeslabováním vlákna a tvrdostí na omak. Proto se doporučuje zvolit střední teplotní stupeň (30 - 40 stupňů). Ochráníte tak nejen vlákna ručníku, ale dosáhnete i požadované měkkosti a při tom odstraníte většinu bakterií. Praní na 40 stupňů můžete čas od času proložit vyšší teplotou, řekněme 60 stupni, abyste se zbavili odolnějších bakterií a možných plísní, nicméně obecně se u bavlny doporučuje držet se nižších teplot.

Tipy jak správně sušit ručníky aby byly měkké

Poté, co jsme prošli postup správného praní, nadešel čas postoupit dál. V následující části vám nabídneme pár rad pro správné sušení ať již v sušičce nebo vyvěšením na šňůře:

  • Nenechávejte vlhké ručníky ležet dlouho v sušičce, riskujete růst plísní!

  • Před složením a vložením do prádelníku se ujistěte, že jsou ručníky zcela suché.

  • Po vysušení ručníky řádně protřepejte a ihned složte.

  • Ručníky nikdy nesušte na topném tělese; vysuší se příliš rychle, a zdrsní.

Sušení ručníků v sušičce

Nezbytnou podmínkou zachování nadýchanosti ručníků je jejich vložení do sušičky ihned po vyprání. Postup:

  1. Vložení ručníků. Vložte ručníky do pračky. Přesvědčte se, že je v bubnu dost místa, aby se mohly volně pohybovat.

  2. Přidání vonných ubrousků. Vložte na prádlo vonné ubrousky Lenor čímž jim dodáte více svěžesti a měkkosti. Zároveň je zbavíte nadměrné mačkavosti a statické elektřiny.

  3. Nastavení. Nastavte teplotu i otáčky na nižší hodnoty, aby nedošlo k poškození vláken tkaniny.

  4. V případě odolných skvrn. Pokud se vám zdá, že na ručníku zůstávají stále nějaké skvrny, spusťte prací cyklus ještě jednou a použijte pomůcku v podobě nepoužitého tenisového míčku. Opakovaným pohybem míčku mezi ručníky se postupně zbavíte i velmi odolných skvrn.

Jak uchovat ručníky měkké při sušení na šňůře

Bubnová sušička je sice výborný pomocník k získání krásně nadýchaných ručníků, dlouhodobě však způsobuje větší opotřebení, což platí i pro nižší stupně praní. Proto doporučujeme občas ručníky vysušit rozvěšením na šňůře (případně venku, zvláště pokud nám fouká i větřík). A nezapomeňte ručníky před rozvěšením dobře protřepat, aby se uvolnila vlákna tkaniny!

Extra tipy, jak zachovat ručníky měkké a nadýchané

Pokud si chcete užívat měkkosti ručníků dlouhodobě, postupujte následovně:

  • Kupujte jen kvalitní ručníky z čisté bavlny.

  • Během praní nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku. Ručníky by mohly zdrsnět. S kapslemi all-in-1 značky Lenor se vám to naštěstí nemůže stát.

  • Ukládejte ručníky na suchém místě úhledně složené jeden vedle druhého, nikoli na sobě, čímž zabráníte nadměrnému stlačení spodních ručníků.

  • V případě, že věšíte ručníky na věšák, umísťujte je vždy vedle sebe. V opačném případě by spodní ručníky byly tuhé.

V další části se budeme věnovat tématu, Jak zachovat ložní prádlo měkké.