Jak odstranit statickou elektřinu z oblečení

4 minuty čtení

Obsah

Co způsobuje vznik statické elektřiny v oblečení

Třením tkanin - například uvnitř bubnové sušičky – se v oblečení začne hromadit elektrostatický náboj (hlavně v oblečení ze syntetických tkanin), což způsobuje “lepení” oděvu k tělu. Z vědeckého hlediska účinkem elektronů vytváří oblečení statický náboj (záporně nabitých subatomárních částic) pohybující se z jednoho materiálu do druhého, což vede k nerovnováze mezi zápornými a kladnými náboji v obou tkaninách. Vzhledem k přitažlivosti objektů s opačnými náboji se tyto dvě tkaniny brzy nerozlučně spojí jako siamská dvojčata. Účinky statické elektřiny pociťujeme výrazněji v prostředí s nízkou relativní vlhkostí. Vzduch dostatečně nasycený vodou totiž působí jako přirozený vodič a uzemňovač případné statické elektřiny.

Tipy jak předcházet statické elektřině v oblečení

Nejlépe se tohoto nepříjemného pocitu zbavíte častými změnami ve vašich zavedených zvycích praní. Můžete postupovat např. takto:

  • Používat aviváž. Přidáním kvalitní aviváže např. značky Lenor vaše prádlo “promažete”, čímž se sníží hladina tření a účinky statické elektřiny. Zároveň dodáte vašim tkaninám měkkou a načechranou povrchovou úpravu.

  • Po vyprání sušit prádlo na čerstvém vzduchu. Okamžitě po vyprání vyndejte oblečení z pračky a položte je na rovný povrch, kde je vysušíte popř. je vyvěste na vzduchu, čímž zabráníte pozdějším problémům se statickou elektřinou. Elektřina se totiž kumuluje obvykle v důsledku suchosti a vyšších teplot, proto je lepší prádlo sušit na čerstvém vzduchu než v sušičce, kde se přirozeně tvoří vice statické elektřiny.

  • Oblečení ze syntetických materiálů sušit zvlášť. Při separaci prádla nezapomeňte oddělit syntetické tkaniny od ostatního oblečení, aby během praní nebo sušení nedocházelo k vytváření náboje .

  • Používat vonné ubrousky resp. listy do sušičky. Při sušení prádla v sušičce nezapomeňte na vonné ubrousky značky. Jsou speciálně navrženy nejen aby zabránily hromadění statické elektřiny v sušičce, ale aby vaše oblečení krásně vonělo i v horkých letních dnech.

  • Šaty při vytahování z pračky dobře protřepat . Každý kus dvakrát až třikrát pořádně protřepte. Díky rozdílnému prostředí tak zabráníte vzniku statické elektřiny.

Jak se zbavit statické elektřiny v oblečení

Poté, co jsme si řekli, jak se chránit před vznikem statické elektřiny, nadešel čas pro několik praktických rad, jak se statické elektřiny zbavit jednou provždy:

  • Před oblékáním si dostatečně promastěte svou pokožku. Zvýšením povrchové vlhkosti zabráníte vzniku náboje v tkanině.

  • Vetřete do oblečení vůni z vonného ubrousku. Držte oděv dál od těla a spodní stranu tkaniny potřete vybraným vonným ubrouskem Lenor

  • Stříkněte na oblečení trochu vody z rozstřikovače. Cílem je lehce namočit oblast tkaniny, kde pociťujete účinky statické elektřiny. K dostatečnému účinku stačí opravdu jen trochu vody na malé ploše oděvu.

  • Použijte kov . Po umytí a usušení prádla dříve než je oblečete na tělo uchopte kovové ramínko a jemně jím přejeďte přes oblečení náchylné ke vzniku statické elektřiny. Přejetím kovového věšáku (i jiných menších kovových předmětů) mezi pokožkou a oblečením si můžete pomoci v situaci, kdy máte málo času na svlékání.

  • Zvyšte vlhkost ve svém domě či bytě. Tato metoda vám může pomoci zbavit se statické elektřiny kdykoli v budoucnu. Stačí jediné: Koupit si v železářství nebo domácích potřebách obyčejný zvlhčovač vzduchu a umístit jej v místnosti, kde sušíte nebo ukládáte oblečení. Zvlhčovač se uplatní zvláště v zimě, kdy je vzduch velmi suchý, zvýšením počtu molekul vody ve vzduchu, čímž se statická elektřina z vašeho oblečení časem vytratí.

Postup, jak se zbavit statické elektřiny, tedy již znáte. Bohužel, statická elektřina není jediným problémem, kterému je prádlo vystaveno. Proto neváhejte a přečtěte si náš návod jak při praní oděvy ochránit od vytahání, a prodloužit tak jejich životnost prostudujte si našeho průvodce odstraňování nepříjemných pachů z oblečení k dosažení úžasně svěžího prádla pracími prostředky značky Lenor.