Jak odstranit z oblečení skvrny od oleje

Obsah

I nejlepší kuchařce se občas stane, že si při vaření ušpiní šaty od oleje. Pokud to potká i vás, je třeba jednat rychle. Co konkrétně byste měli podniknout se dozvíte v následujícím textu.

Pět kroků k účinnému odstranění skvrn od oleje

Postříkat se při vaření není rozhodně nic příjemného, zvláště když se nám to povede s olejem nebo jakoukoli mastnou látkou. Na druhou stranu není třeba zbytečně panikařit. Stačí, když se budete řídit radami v našem návodu, který vám poradí v pěti krocích, jak správně postupovat:

Krok č. 1 – Odstranění přebytečného oleje

Čistým hadříkem se nejprve pokuste z oblečení odsát přebytečný olej. Jemnými pohyby skvrnu otřete a nedrhněte ji, mohla by se ještě více rozšířit. Papírové utěrky se pro tento účel příliš nehodí. Snadno se rozpadají, a papír by se mohl snadno zanést do tkaniny. Oblečení nesmí rovněž přijít do styku s vodou, která by mu uškodila. Je třeba je zachovat v co nejsušším stavu.

Krok č. 2 – Jedlá soda

Skvrnu posypte jedlou sodu nebo kukuřičným škrobem a nechte nasáknout olej z textilie. Po 30 - 60 minutách (nepoužívaným) kartáčkem na zuby jemně sodu resp. škrob vyčistěte. Můžete si všimnout, že soda tvoří hrudky nebo dostává podobnou barvu jako olej, kterým jste se polili. V případě starších skvrn lze tento krok vynechat. Skvrna je totiž již dávno suchá, nebylo by co sodou odsávat.

Krok č. 3 – Prostředky na mytí nádobí

Prostředky na mytí nádobí byly speciálně vyvinuty k odstraňování mastnoty z nádobí. Nyní nadešel čas je použít. Nalijte trochu prostředku na skvrnu a jemně jej prstem vetřete do vláken

Krok č. 4 – Praní

Nyní přistoupíme k praní. Žádná speciální měření nejsou potřeba. Stačí zvolit běžný program, který používáte pro prostředky Ariel. K dosažení maximálního efektu doporučujeme kapsle Ariel Original All-in- a vždy si pozorně přečtěte pokyny k praní uvedené na visačce oděvu včetně příslušných symbolů

Krok č. 5 – Vytažení prádla z pračky

Po vyprání prádlo vytáhněte a dejte vysušit. Lépe než sušit v sušičce je prádlo rozvěsit na šňůře v místě bez přímého slunečního svitu. Pokud by se totiž skvrnu nepodařilo úplně odstranit, sluneční paprsky nebo teplo ze sušičky by ji spíše v látce „usadily“. Následně zkontrolujte, zda již skvrna úplně zmizela. V opačném případě, zopakujte kroky č. 2 - 5. To už všechno! Tak jsme rozebrali čištění skvrn od oleje pomocí prostředku Ariel.

Často kladené otázky na téma Odstraňování skvrn od oleje

Je možno skvrny od oleje dostat z oblečení?

Pokud budete jednat rychle, nevytvoří olej skvrnu a poměrně snadno jej dostanete z oblečení ven. Přebytečný olej nejprve odsajte z tkaniny, na skvrnu nasypte jedlou sodu nebo kukuřičný škrob, lehce ji otírejte zubním kartáčkem a poté na ni naneste prostředek na mytí nádobí. Nakonec můžete tkaninu vyprat obvyklým postupem.

Jak lze skvrny od oleje vysušit?

Suché skvrny od oleje lze vyčistit, pokud na ně nanesete prostředek na mytí nádobí a prstem postižené místo masírujete. Tímto způsobem se prostředek na mytí nádobí může dostane hlouběji do vláken tkaniny a pomůže skvrnu odstranit. Nakonec oblečení vyperte obvyklým postupem nejlépe pomocí prostředku značky Ariel.

Uvolní se skvrny od oleje při mytí?

Ano, uvolní, pokud budete jednat rychle. Nejprve vysušte přebytečný olej z oděvu. Dále naneste na skvrnu jedlou sodu nebo kukuřičný škrob, abyste odsáli zbytek kapaliny. Následně, stejně jako u starých skvrn, použijte prostředek na mytí nádobí, aby se skvrna uvolnila. Na závěr oblečení vyperte obvyklým postupem.

Jak vyčistit skvrny od oleje z již vypraného oblečení?

Pokud skvrna nepovolí ani po vyprání, použijte prostředek na mytí nádobí, který si díky svému složení dokáže s tuky poradit. Prstem jej vetřete do vláken tkaniny a na závěr oblek vyperte obvyklým způsobem.

Jak dostat skvrny od oleje z tkanin vyrobených z bavlny, polyesteru nebo vlny?

Co se týká odstraňování skvrn se tyto tři materiály příliš neliší. Pomůže nám opět jedlá soda nebo kukuřičný škrob a prostředek na mytí nádobí. Pouze si dejte pozor a nakládejte s látkou co nejšetrněji, aby se vlákna zbytečně nepoškodila. Před praním, jako obvykle, si pečlivě pročtěte pokyny na visačce oděvu. A můžete prát.

Hlavní zásady při čištění skvrn od oleje

Nejdůležitější je jednat co nejrychleji. To znamená odsát přebytečný olej z oděvu pomocí čistého hadříku a prášku do pečiva nebo kukuřičného škrobu. Poté nanést na skvrnu prostředek na mytí nádobí, čímž se skvrny uvolní. A nakonec oděv vyprat obvyklým způsobem. Reagovat rychle platí pro všechny druhy mastnot, nejen pro olej, ale i, omastek, nebo i margarín. A nezapomeňte, Ariel je tu vždy s vámi, aby vám nabídl svou pomoc.