Pokyny, jak prát stolní textil

3 minuty čtení

Obsah

Jak řádně vyprat ubrus

Při praní ubrusů se doporučuje prát je odděleně od ostatních textilií. Nastavíme teplotu praní, příslušný program a otáčky vhodné pro danou tkaninu. Zvláště důležité je nastavit správnou teplotu. Bavlněný ubrus lze prát při 90 stupních, lněné věci při 60 stupních a na hedvábí stačí 30 stupňů Celsia. Pozor, abyste tyto teploty nepřekročili! Pokud je váš ubrus vyroben ze syntetické tkaniny, neměla by teplota praní být vyšší než 40 stupňů. Před vložením do pračky je nejlepší ubrus složit a prát při nižších otáčkách. Po vyprání ubrus rozložte, aby dobře uschl. Dobře vysušený ubrus bude méně pomačkaný a bude se snáze žehlit.

Jak prát látkové ubrousky

Všechny látkové ubrousky, které obsahují ovčí vlnu, alpaku nebo dokonce hedvábí, by se měly prát ve vlažné vodě při teplota ne vyšší než 30 stupňů. Samozřejmě byste měli používat jemné prací prostředky, které látku nepoškodí. Pokud je vaše pračka vybavena speciálním programem pro praní těchto druhů látek, můžete si být jisti, že všechno bude v pořádku. U vlněných tkanin se nedoporučuje předepraní nebo vyčesávání, které by mohlo vést k plstnatění vlny. Abychom zabránili poškození bubnu pračky, je možno látkové ubrousky preventivně vložit do bílého povlaku na polštář a následně do pračky.

Jaký prací prostředek se hodí na praní ubrusů a látkových ubrousků

Podle druhu materiálu, z něhož byl ubrus vyroben, vyberete vhodné prací prostředky. Většina moderních ubrusů je opatřena visačkou s informacemi o materiálu a pokyny k praní. Pokud je váš ubrus staršího data nebo štítek neexistuje, je lepší zvolit jemnější prací prostředek, který tkaninu nepoškodí. U vlněných textilií používejte rovněž jemnější prostředky. Poškozením by se mohl ubrus znehodnotit natolik, že by již nebyl použitelný pro stolování. Vybírejte proto pečlivě vhodný přípravek - prášek, gel nebo kapsle. Každopádně však stojí za to použít aviváž Lenor Parfum des Secrets Mystery. Jedná se o novou kolekci elegantních aviváží charakteristickou dlouhotrvající vůní santalového dřeva a pižma doprovázenou jemnými tóny černého rybízu, hrušky a mandarinky s nádechem kytice květů. Tento přípravek propůjčí tkaninám úžasnou vůni a zároveň zajistí dokonalý tvar po vyprání.