Když je naše funkční oblečení svěží a čisté, jde hned nahoru i dobrý pocit ze sportu. Podívejte se, jak funkční oblečení prát, abyste jej nepřipravili o jeho praktické vlastnosti.
Základní pravidlo při praní funkčního prádla: Dodržujte pokyny od výrobce
Víte, co je největším nepřítelem funkčního oblečení? Je to sůl a tuk v našem potu. Kvůli těmto látkám pot narušuje vlákna oblečení, a ta pak ztrácí nejen barvy, ale i svou funkčnost. První pomoc pro funkční oblečení představuje jemné praní. Než vložíte prádlo do pračky, vždy se nejprve podívejte na všitou informační cedulku. Při nastavování programu se držte všech pokynů, které na ní najdete. Rozhodně neperte na vyšší teplotu, než je doporučeno – oblečení byste mohli nezvratně poškodit. Pokud vaše pračka nemá speciální program pro sportovní oblečení, zvolte krátký program na jemné prádlo nebo ruční praní. A co dál?
Zapněte všechny knoflíky a kovové či plastové zipy. Nezapomeňte ani na suché zipy, na které by se mohly tenké tkaniny přichytit. Poté otočte prádlo naruby a vložte jej do pračky.
Používejte prací prášek doporučený na praní funkčního oblečení a termoprádla. Ten zakoupíte například v prodejnách s outdoorovým vybavením. Když je prádlo jen lehce propocené, prášek ani nemusíte používat. Do praní nepřidávejte bělicí či změkčovaní prostředky ani běžný prášek a aviváže. Aviváž sice vlákna změkčí, na druhou stranu je ale také obalí, a omezí tak prodyšnost tkanin. Kvůli tomu prádlo ztrácí své speciální schopnosti.
Použijte Vonné perličky do praní Lenor Unstoppables, pokud chcete, aby prádlo krásně vonělo i v tělocvičně nebo při outdoorových sportech. Vonné perličky neohrozí funkčnost oblečení, a jsou tedy pro praní funkčního prádla a termoprádla zcela vhodné.
To nejtěžší máme za sebou. Teď stačí jen nechat prádlo volně uschnout. Pozor, žádné ruční ždímání a žádná sušička. Ideální je prádlo prostě pověsit na šňůru a nechat uschnout. Pokud nechcete mít na prádle ohyby ze šňůry, dejte pod něj ručník. Díky tomu nebude na funkčním tričku nebo termomikině viditelný přehyb. Pozor, funkční prádlo nežehlete, obzvláště v případě, že je vyrobené z polypropylenu – umělá vlákna by se velmi rychle připálila k žehličce. Polyester vyžehlit můžete, ale pouze na nejnižší stupeň. I tady však mají hlavní slovo cedulky.