Průvodce praním

Obsah

Nikde není psáno, že praní prádla musí být jen nepříjemná povinnost. Projděte si kompletní průvodce praním od firmy Lenor, který vás v devíti krocích provede celým procesem přípravy prádla. Průvodce vám poradí, jak lze v několika jednoduchých krocích dosáhnout vynikajícího výsledku.

Jak správně postupovat při praní prádla v pračce

Pomocí vhodných pracích prostředků dodáte vašemu prádlu neodolatelnou čistotu a svěžest po každém vyprání. Přečtěte si náš průvodce, který vám prozradí, jak správně postupovat

Krok 1: Pokyny na visačce oděvu

Prvním krokem dokonalé přípravy praní je prostudování pokynů uvedených na visačce vašeho oděvu. Poněvadž jednotlivé tkaniny reagují rozdílně na odlišné teplotní podmínky, nastavení vodního režimu a na různé prací prostředky, představuje striktní dodržování uvedených pokynů základní předpoklad úspěchu. Symboly na visačce nás informují o tom, zda je možno jednotlivé kusy oblečení prát v pračce nebo pouze ručně, zda může prádlo po praní vyblednout a udává vhodnou teplotu pro daný materiál.

VYUŽIJTE PRŮVODCE PO SYMBOLECH PRANÍ

Krok 2: Třídění prádla

Následuje krok, v němž si prádlo roztřídíte podle vlastností společných pro jednotlivé kusy oděvu. Způsobů, jak postupovat, je vice např.:

Složit prádlo do hromádek podle typu tkaniny:

Nejdříve si prádlo vyložte do dvou hromádek. Do jedné ukládejte těžší kusy např. saka, džínsy, těžké bavlněné svetry a mikiny a do druhé oblečení vyrobené z lehčích textilií např. různé blůzy, trička apod. Poté si vytvořte samostatnou hromádku z jemných textilií např. spodního prádla oblečení z hedvábí), a nakonec hromádku, kde budete mít ručníky a a lůžkoviny. Praní podle typu textilie vám umožní zvolit různé teploty a nejjednodušší cykly praní. Chcete-li zabránit tvorbě žmolků, neperte společně tkaniny uvolňující vlákna s tkaninami vlákna přitahujícími. Pokud si nejste jisti u některé konkrétní položky, prostudujte si průvodce Lenor o správném ošetření jemných tkanin.

Roztřídit prádlo podle barvy:

Roztříděním prádla podle barvy předejdete vytvoření skvrn na bílých resp. světlejších kusech oblečení. Doporučujeme systém dvou hromádek:

  1. Prádlo ve světlých pastelových barvách, světle šedé popř. s jemným základním potiskem.

  2. Oblečení ve tmavých barvách např. v černé, červené, tmavomodré, hnědé, tmavošedé apod. Příliš znečištěné kusy je vhodné prát odděleně. Pokud jste na vážkách, zvolte nižší teplotu, zvláště u tmavších oděvů. Předejdete tak nežádoucímu srážení a blednutí. Použitím chladnější vody navíc ušetříte i energii a své finance. Příliš znečištěné prádlo nebo prádlo ve světlejších barvách a odstínech je lépe prát v teplé až horké vodě.

Krok 3: Příprava prádla

Příprava prádla spočívá v zajištění všech zipů, háčků a podobných zapínacích prostředků jednotlivých částí oděvu včetně rozepnutí všech knoflíků (aby nedošlo k potrhání otvorů) a vyprázdnění obsahu kapes a jejich obrácení naruby. Dále je třeba uvést do původního tvaru ponožky, podkolenky, vyhrnuté rukávy a nohavice. Různé kravaty, motýlky a podobné doplňky musí být vyrovnané tak, aby nedošlo k jejich zamotání. Jemnější kusy např. spodní prádlo nebo jemné úplety je vhodné vložit do zapnuté síťové tašky.

Krok 4: Volba správného pracího prostředku

Nyní je potřeba zvolit vhodný prací prostředek. Použít můžete např. Ariel k odstranění výrazných skvrn, Bold, pokud máte rádi vůně, nebo Fairy, který se doporučuje na citlivou pokožku. Praní prádla nikdy nebylo snazší! Kapsle „All-in-1“. Není nutné žádné zavírání; kapsle „All-in-1“ stačí před plněním prádla vložit do prázdného bubnu pračky a sledovat, až se dostatečně rozpustí.

Krok 5: Přidání svěžesti

K dlouhodobému udržení svěžesti oděvů stačí použít posilovač vůně .Tyto kapsle vdechnou vašemu oblečení neodolatelnou vůni, kterou si uchová i po dlouhém pracovním dni a namáhavé fyzické zátěži. Přímo zázračně působí při praní ručníků a psích pelíšků, které udrží svěží a čisté po vice použitích. Postup je jednoduchý: Těsně před vložením oblečení do pračky nalijte asi půl víčka posilovače přímo do bubnu pračky. Více informací o použití posilovače vůní najdete v našem průvodci.

Krok 6: Změkčovadlo (aviváž)

Zatímco kapsle slouží především k praní, přidáním tekuté aviváže např. Lenoru do dávkovače dodáte vašemu prádlu vice měkkosti, svěžesti a lépe jej ochráníte proti vnějším vlivům. Aviváže se v průběhu chovají jako maziva, čímž zabraňují blednutí, roztahování a žmolkování tkanin. Výsledkem je měkoučké oblečení. Navíc prádlu vdechnou úžasnou dlouhotrvající svěžest. Více informací o správném použití aviváží se dovíte zde.

Krok 7: Vložení prádla do pračky

Nyní, když je prádlo připraveno, nastal čas vložit je do pračky. Pravidlo číslo jedna při plnění pračky zní: ”Dát si pozor na přeplnění pračky”. Pokyny k plnění najdete u většiny značek přímo na pračce. Řiďte se těmito pokyny uvedenými pro váš model. Přeplnění může mít za následek snížený prací výkon pračky popř. způsobit její brzké opotřebení.

Krok 8 Volba správné teploty vody a pracího cyklu

Nejprve si pozorně přečtěte visačku na vašem oblečení udávající teplotu vody a prací cyklus doporučené výrobcem. U silně obarveného oblečení, ložního prádla a ručníků nastavte nejvyšší doporučenou hodnotu teploty. Ve většině ostatních případů (zejména u snadno srážlivých tkanin) přinese vynikající výsledky praní v chladnější vodě a sušení při nižších teplotách.

Podle míry znečištění a typu tkaniny si můžete vybrat z několika různých nastavení pracího cyklu. U většiny prádla vystačíte se stupněm "normal". U tkanin, které se snadno sráží, zvolte možnost "permanent press" a pro jemnější oděvy např. spodní prádlo, krajky a hedvábí volbu "delicate". Pro silně znečištěné oděvy a pevné tkaniny např. džínsy a ručníky je určen stupeň "heavy duty", nabízející delší cyklus praní, vyšší rychlost odstřeďování a intenzivnější míchání.

Krok 9: Vytažení prádla z pračky

Jakmile se prací cyklus uzavře, okamžitě vyjměte mokré prádlo z pračky, čímž zabráníte tvorbě záhybů na oděvu popř. i vzniku páchnoucí plísně. Prádlo sušte na vzduchu vyvěšením na šňůru nebo položením na rovný povrch nebo je vložte do sušičky.

Sušení prádla

Přečtěte si následující tipy od Lenoru, aby vaše prádlo bylo po vysušení vždy bez záhybů a vydrželo co nejdéle:

Sušení v bubnové sušičce

  1. Jednotlivé části oděvu si roztřiďte. V případě, že jste zapomněli roztřídit prádlo podle typu tkaniny před plněním pračky, nastal čas tuto chybu napravit. Při sušení v sušičce nezapomeňte sušit lehčí a těžší druhy oblečení ve dvou samostatných kolech a při správné teplotě (uvedené na visačce oděvu), jež zabraní případnému poškození a srážení oděvu.

  2. Přidejte sušicí list. Po vložení dávky prádla do pračky položte nahoru příslušný “sušicí list” Lenor Jeho účinky se projeví nejen v eliminaci statické elektřiny ale i delším uchování svěží vůně prádla a hebkosti i v horkém prostředí sušičky.

  3. Volba správného nastavení. Teď už zbývá jen jediné: zvolit správné nastavení pro vaše oblečení. Silnější a odolnější tkaniny např. džíny, mikiny a ručníky by se měly sušit v běžném prostředí. U oděvů náchylných ke srážení nebo blednutí použijte stupeň DELICATE s nižší teplotou a pomalejším otáčením, aby nedošlo k poškození oděvu, nebo prádlo sušte přirozenou cestou vyvěšením na vzduchu. U ostatních obleků a prostěradel se držte možnosti PERMANENT PRESS, která kombinací středně vysoké teploty a nižších otáček odstřeďování zabrání nechtěnému srážení tkanin.

  4. Vytažení usušeného prádlo. Po skončení celého cyklu vytáhněte vyprané prádlo z pračky a vyvěste je ihned na ramínko, aby neztratilo tvar.

Sušení na šňůře

Pokud vám opravdu záleží na co nejdelším uchování obleku, doporučujeme sušení přirozenou cestou vyvěšením na šňůru, nejlépe na čerstvém vzduchu (pokud nám to dovolí počasí) nebo na stojanu uvnitř budovy. Ušetříte tak nejen spoustu peněz a energie a vaše oblečení bude vystaveno mnohem menší zátěži ve srovnání se strojovým sušením, a tím pádem vydrží déle.