Svěží a hebké ložní prádlo: Radost zavrtat se do postele

3 minuty čtení

Praní ložního prádla: Měkké a svěží povlečení i prostěradlo

Co dělá domov domovem? Naši nejbližší, dobré jídlo a… měkká voňavá postel. Zjistěte, jak prát ložní prádlo tak, aby byla hebkost spolu se svěžestí ve vaší domácnosti jako doma. 

Nejlepší místo na světě, to je voňavá a měkká postel

Praní povlečení začíná u třídění podle barev. Pokud má na sobě vaše ložní prádlo kontrastní barvy – například černá/bílá, červená/bílá – pořiďte si speciální prací prášek, který brání přenosu barev. Několik prvních praní pak povlečení perte jen na 30 °C. Pokud se bílá nepřebarví, můžete přidat na 40 °C. A co dál? V případě, že je prádlo stejnobarevné, je ideální jej z hygienických důvodů prát na 60 °C – pozor, mezi materiály je pár výjimek, které je lepší prát raději při nižší teplotě. Tato teplota by měla povlečení zbavit všech roztočů. Ať už je vaše ložní prádlo z jakéhokoli materiálu, otočte jej na rubovou stranu ještě před tím, než jej vložíte do pračky. 

Praní ložního prádla: Měkké a svěží povlečení i prostěradlo

TIP: Víte, jak často měnit povlečení? Z hygienických důvodů se doporučuje převlékat ložní prádlo přibližně jednou za měsíc. Aby byla vlákna měkčí a povlečení na dotek hebké, přidejte do každého praní svou oblíbenou aviváž. Pro klidný spánek a příjemné lenošení je stejně důležitá také svěžest a vůně. Povlečení bude dlouho voňavé, když přímo do bubnu přidáte ještě Vonné perličky Lenor Unstoppables. Díky nim bude prádlo ve skříni krásně vonět až 12 týdnů od vyprání a výrazně se prodlouží také doba, po kterou budete uléhat do postele s pocitem, že je vaše postel čerstvě převlečená. Velkou výhodou perliček je také to, že je lze kombinovat s jakoukoli aviváží Lenor – dokonce si tak můžete vytvořit svou vlastní vůni typickou pro váš domov. 

Jak prát flanelové, krepové nebo saténové povlečení?  

● Bavlněné povlečení: Tento hebký a hřejivý materiál snese i prací program s nejvyšší teplotou. Úplně však bude stačit 60 °C. Bavlnu můžete bez obav vyžehlit i na vyšší stupeň. 

● Krepové povlečení je hebké, při správné péči dlouho vydrží a nemusí se žehlit. I proto je tak oblíbené. Doporučená teplota praní je 40–60 °C. Tento materiál je náchylnější na potrhání, proto je vhodné volit nižší otáčky a nechat prádlu v bubnu dost místa. 

● Saténové povlečení vyrobené z polyesteru: Klouzavé, jemné a lesklé. A také náchylné k poškození při praní na vysoké teploty. Saténové povlečení z polyesteru perte při 30 či 40 °C. Sušení v sušičce se raději vyhněte. Žehlit můžete (při nižší teplotě), ale nemusíte. 

● Saténové povlečení vyrobené z bavlny (neboli bavlněný satén) se nemačká, není jej tedy třeba žehlit. Při praní snese i vyšší teploty než polyester. Pračku můžete nastavit i na 60 °C.  

 Povlečení z mikrovlákna perte na 40–60 °C. Dobrá zpráva: tento materiál se nemusí žehlit, rychle schne a je vhodný pro alergiky. 

● Mikroflanelové povlečení krásně hřeje, rychle schne a nemusí se žehlit. Perte jej naruby na 40 °C. 

● Froté prostěradla perte na 60 °C, snesou i sušičku (maximálně však na 70 °C).  

 Jersey prostěradla: tady se držte návodu na štítku. Většinou narazíte na doporučené praní při teplotě 40–60 °C. Můžete je dát i do sušičky, i tady se ale držte návodu (nejčastěji se doporučuje střední stupeň).