Závěsy a záclony: Jak je prát a bělit, abychom jim neublížili?

3 minuty čtení

Obsah

Závěsy a záclony: Jak je prát a bělit, abychom jim neublížili?

Zašedlé záclony a závěsy jsou noční můrou každé domácnosti. Přeci jen zabírají velkou plochu v místnosti a poutají pozornost každého příchozího. Jak je však udržet stále čisté a svěží? Prozradíme vám základní triky, díky kterým se vám to podaří. 

Na záclony platí jemné zacházení a jedlá soda se solí

Nejvíce záclon je vyrobeno ze 100 % polyesteru, a proto jsou velmi jemné. Je tedy důležité s nimi dobře zacházet. V dnešní době máme velkou výhodu v tom, že většina praček má program přímo na záclony, tudíž si nemusíte dělat starosti se složitým nastavováním. Pokud právě vaše pračka tento program postrádá, perte záclony na teplotu 30 °C a na minimální počet otáček. TIP: Nejste si jisti tím, zda můžete dát záclony s klidným svědomím do pračky? Prohlédněte si náš tahák na značky a symboly na cedulkách textilu, a vyvarujte se tak jejich nechtěnému sražení.  

A jak tedy zajistit, aby záclony byly stále stejně bílé jako při nákupu? Nehledejte za tím žádnou vědu ani drahé přípravky, postačí vám jedlá soda nebo prášek do pečiva. Nasypte dva sáčky prášku do pečiva nebo jedlé sody přímo do bubnu pračky a spusťte program. Uvidíte, že až záclony vytáhnete, budou opět zářit! 

Pokud tápete nad tím, jaký prací prostředek na záclony zvolit, sáhněte vždy po takovém, který je určen přímo na záclony. Mají totiž speciální složení, které pomáhá zašednutí záclon předcházet. A abyste provoněli celý byt, přidejte do bubnu pračky vonné perličky Lenor Unstoppables, které záclonám propůjčí svěží vůni až na 12 týdnů!   

Ptáte se, jak je to se škrobením? To je zcela na vás. Škrobenka zajistí, že budou záclony po vyprání natužené a záhyby půjdou lépe nařasit. Avšak není nutností škrobenku při praní záclon používat.  

Závěsy a záclony: Jak je prát a bělit, abychom jim neublížili?

U závěsů si dejte pozor na materiál a barvu

Se závěsy je to dost podobné, jako se záclonami, avšak pár odlišností při praní se tu najde. Nejdůležitější je zjistit, o jaký materiál závěsů se jedná. Je velmi pravděpodobné, že budou také z polyesteru, ale není to pravidlo. Proto se vždy před praním podívejte na cedulku s pracími symboly, která vám napoví. Důležitou roli hraje také barva závěsů, od které se odvíjí to, jaký budete používat prací prostředek. Vždy je dobré sáhnout po takovém, který je určen přímo pro danou barvu. Předejdete tak nechtěnému vybělení černých závěsů a podobným faux pas.   

Ale samozřejmě i u závěsů platí, že by měly po bytě šířit svěží vůni. Proto i k nim můžete do bubnu pračky přidat vonné perličky Lenor Unstoppables, se kterými provoníte svůj domov až na 3 měsíce. A náš tip na závěr? Jak záclony, tak závěsy ihned po vyprání pověste. Vyhnete se tak jejich žehlení a budou hezky rovné.