Jak si správně čistit zuby

3 minuty čtení

Obsah

Jak si správně čistit zuby

I když si od dětství čistíte zuby i mezizubní prostory, je možné, že jste si v průběhu let vytvořili nějaké špatné návyky, jako je třeba příliš tvrdé čištění, zapomínání na zadní zuby a či na použití nitě.

Při čištění zubů mějte proto na paměti tyto obecné techniky:

 • Držte zubní kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k linii dásní.

 • Při čištění zubů jemně pohybujte kartáčem dozadu a dopředu kruhovým pohybem přes přední, zadní a horní stranu (žvýkací povrch) zubů. Podél linie dásní příliš netlačte; můžete dráždit dásně.

 • Nezapomeňte čistit zuby a zezadu, a to jak horní, tak dolní. K dosažení této oblasti použijte horní štětiny kartáčku. Pokud je pro tuto oblast obtížné dočistit běžnou nití, zkuste držák nitě nebo jednorázovou nit.

Mezi další kroky kompletní péče o ústní dutinu patří čištění vašeho jazyka. Osvěžíte si tím dech a odstraníte ještě více bakterií, které působí na ústní dutinu. Pokud vás trápí tvorba plaku nebo onemocnění dásní, přidejte k péči výplach antiseptickou ústní vodou.

Jak si své zuby čistit manuálním zubním kartáčkem?

Jak si čistit zuby kartáčkem

Naučit se, jak si správně čistit zuby, je prvním krokem k udržení dobré ústní hygieny, zdravých zubů a dásní. Dovednost navíc pomáhá minimalizovat riziko zubního kazu a problémů s dásněmi, což jsou hlavní příčiny ztráty zubů.

Než začnete

Existuje několik metod čištění zubů pomocí manuálního zubního kartáčku. Vždy proto požádejte svého zubního lékaře o doporučení a nezapomeňte postupovat podle jeho pokynů. Chcete-li začít, použijte fluoridovou zubní pastu s kartáčkem s měkkými štětinami a nezapomeňte ho vyměnit každé tři měsíce.

Dvě minuty, dvakrát denně

Chcete-li své zuby čistit správně, zabere to minimálně dvě minuty vašeho času doporučenou technikou. Ta zahrnuje 30 sekund čištění každé části úst (horní pravá a levá, spodní pravá a levá) ráno i večer. Protože většina ručních zubních kartáčků nemá vestavěné dvouminutové časovače, bude dobré mít po ruce hodinky, abyste si byli jisti, že čistíte dostatečně dlouho.

Postavení zubního kartáčku

Úchop zubního kartáčku závisí na tom, jakou část úst právě čistíte.

 • Krok 1: Začněte s vnějšími a vnitřními povrchy a čistěte je pod úhlem 45 stupňů krátkými tahy kartáčkem položeným napůl na zubech a napůl na linii dásní. Ujistěte se, že dosáhnete i na zadní zuby.

 • Krok 2: Přejděte na žvýkací plochu zubů. Držte kartáč naplocho a klouzejte po povrchu sem a tam.

 • Krok 3: Jakmile se dostanete na vnitřní povrch předních zubů, nakloňte kartáč svisle a použijte jemné tahy nahoru a dolů špičkou kartáčku.

 • Krok 4: Ujistěte se jazykem, zda jsou zuby podél dásní hladké, bez plaku.

 • Krok 5: Kartáčujte jazyk zepředu dozadu, abyste odstranili zbytky jídla a pomohli odstranit bakterie způsobující zápach z úst.

Teď, když jste se naučili správnou techniku čištění zubů, už to chce jen trochu disciplíny a cviku, který můžete každým dnem zlepšovat. Je to jedna z nejjednodušších věcí, které můžete udělat pro udržení zdraví zubů a dásní.

Oral-B

Jak si své zuby čistit elektrickým kartáčkem?

Co vlastně je dobíjecí elektrický kartáček?

Dobíjecí elektrický zubní kartáček vám může pomoci udělat pro udržení zdraví zubů a dásní ještě mnohem víc. Hodně dobíjecích zubních kartáčků používá technologii oscilační rotace k zajištění lepších výsledků ústní hygieny než běžné ruční zubní kartáčky. Tento postup čištění je velmi odlišný od běžných ručních zubních kartáčků, protože zajišťuje pohyb a vy jej jen vedete. Z toho důvodu mohou někteří lidé považovat čištění elektrickým zubním kartáčkem za jednodušší, jakmile se to naučí dělat správně. Nezapomeňte však, že klíčem ke správnému čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem je vést hlavu kartáčku do všech částí úst.

Použití elektrického kartáčku

Věřte tomu nebo ne, mnoho dnešních dětí školního věku je z čištění zubů nadšených. Vděčíme tomu právě elektrickému kartáčku na zuby.

Dobíjecí elektrické zubní kartáčky, jako je například Oral-B Pro 2 2500 CrossAction, se snadno používají – to je součást jejich atraktivity. A i když dobíjecí elektrický zubní kartáček stojí víc než manuální zubní kartáček, vyplatí se, pokud se vaše dítě (nebo vy) pro jeho používání nadchne.

Většina dobíjecích elektrických zubních kartáčků pracuje na vašich zubech v intervalu 5 000 až 30 000 otáček za minutu. Proto důkladné čištění stojí méně práce. Některé dobíjecí elektrické zubní kartáčky mají ještě větší výkon.

Chcete-li použít elektrický zubní kartáček, stačí jen přidat zubní pastu Oral-B na hlavici kartáčku a držet kartáček v úhlu 45 stupňů stejně jako ruční kartáček. Poté ho zapněte a jeďte kartáčem ze zubu na zub. Menší hlavice elektrických zubních kartáčků obvykle čistí zub po zubu (v závislosti na velikosti zubů). Veďte elektrický kartáček přes přední a zadní povrch zubů, poté přes žvýkací plochu každého zubu.

I s dobíjecím elektrickým zubním kartáčkem byste měli čištěním strávit asi dvě minuty, aby byla jistota, že jste každý zub dobře vyčistili. Po dokončení čištění jednoduše opláchněte kartáčovou hlavici vodou a nechte ji oschnout.

Vestavěné dvouminutové časovače

Většina dobíjecích elektrických zubních kartáčků, jako třeba jako třeba Oral-B Pro 2 2500 CrossAction, má vestavěné dvouminutové časovače, a některé mají dokonce i profesionální časovače. Ty signalizují každých 30 sekund, což vám pomůže udržet si přehled.

Postavení elektrického zubního kartáčku

Při používání dobíjecího elektrického zubního kartáčku není nutné tlačit tvrdě nebo drhnout. Jednoduše navádějte kartáček, který čistí sám. Některé elektrické zubní kartáčky mají i tlakové senzory, které vás upozorní, když čistíte příliš tvrdě.

 • Krok 1: Ujistěte se, že je váš zubní kartáček nabitý. Mnoho elektrických zubních kartáčků má kontrolky úrovně nabití, takže můžete skutečně vidět, kdy je zubní kartáček nabitý.

 • Krok 2: Začněte s vnějšími povrchy zubů. Vedete kartáčovou hlavu pomalu od zubu k zubu, přidržte kartáčovou hlavu na místě několik sekund, než se přesunete k dalšímu zubu. Kopírujte tvar každého zubu.

 • Krok 3: Opakujte krok 2 na vnitřních plochách zubů.

 • Krok 4: Opakujte krok 2 na žvýkacích plochách zubů i na zadních zubech.

 • Krok 5: Nasměrujte kartáčovou hlavu podél linie dásní a na dásně. Opět netlačte tvrdě ani drhněte.

 • Krok 6: Pokuste hlavou kartáčku přejet i svůj jazyk a patro, abyste osvěžili dech.

Správnou technikou čištění s dobíjecím elektrickým zubním kartáčkem a krátkou praxí získáte v čištění brzy jistotu, a zároveň budete na čištění používat klinicky ověřenou technologii. Prozkoumejte nabídku elektrických kartáčků Oral-B a pořiďte ten pravý sobě i všem členům vaší rodiny.