5 tipů, díky kterým si černé prádlo zachová svou barvu

3 minuty čtení

Obsah

5 tipů, díky kterým si černé prádlo zachová svou barvu

Je vaše nové černé triko zašedlé už po několika vypráních? Nevěste hlavu, dá se zachránit! Podělíme se s vámi o to, jak jednoduše oživit jeho barvu a jak se zešednutí ostatního prádla vyvarovat jednou pro vždy.

Jak prát černé prádlo?

Celé tajemství zachování černé barvy u oblečení tkví v umění správně prát. Zapište si tedy za uši, že černé prádlo se pere na delší programy a na vyšší teplotu, ideálně na 60 °C (pokud to dovoluje etiketa s pracími symboly, kterou najdete na rubové straně). Pokud nechcete mít své oblíbené kousky celé od „chlupů“, vyvarujte se praní černého prádla poté, co jste prali deky nebo ručníky. Ty totiž pouští mikrovlákna, která se snadno přichytí na další várce prádla. A v neposlední řadě je dobré prát černé prádlo naruby, čímž předejdete vyblednutí barvy.  

Používejte pouze přípravky na černé prádlo

Ne nadarmo se prací přípravky rozlišují podle barvy prádla. Každý přípravek má jiné složení, které je na míru uzpůsobeno dané barvě. Při praní černého oblečení raději nepoužívejte prací prášek, ten většinou obsahuje bělidla, která způsobují vyblednutí barvy. Vhodné jsou například speciální prací gely určené pro černé prádlo. Přidat můžete i vonné perličky do praní, které celou várku intenzivně provoní na dlouhou dobu. A v čem je jejich největší síla? Jsou určeny pro všechny typy oblečení a prádla – dokonce i pro to sportovní a funkční, a tak nemusíte mít doma různé aviváže.  

Vyvarujte se sušení na přímém slunci

Nejčastějším důvodem vyblednutí černé barvy je právě sušení na přímém slunci. Krásné počasí k tomu sice přímo vybízí, ale na sluníčko dejte schnout raději bílé prádlo, kterému naopak sluneční paprsky prospívají. Z černého oblečení by UV paprsky vytáhly jeho sytou barvu.

Oživte černou při praní

Vybledlo vaše oblíbené triko, ale nechcete se ho vzdát? Druhý dech může chytit díky barvě na textil. Tu seženete téměř v každé drogerii a výsledkem budete nadšení! Prodávají se jak barvy na ruční barvení, tak i barvy do pračky. Ale než se do barvení pustíte, vždy si raději přečtěte návod od výrobce, ať z černého trika není triko strakaté. TIP: Po prvním vyprání obarveného prádla raději pusťte pračku naprázdno, při dalším praní pak dejte do bubnu pračky něco tmavého – třeba ručníky. Díky tomu se zbavíte posledních zbytků pigmentu, který mohl po praní barveného prádla v bubnu zůstat.