Aby bílé bylo bílé: Jak vybělit prádlo?

3 minuty čtení

Obsah

Aby bílé bylo bílé: Jak vybělit prádlo?

Každý máme ve skříni zašedlé oblečení, které kdysi bylo zářivě bílé. Co s ním? Nebojte se, vyhodit své oblíbené kousky nemusíte. Máme pro vás tipy na to, jak je zachránit i jak zašednutí předejít!  

Jak prát bílé prádlo?

Základem běloskvoucího oblečení je správný způsob praní. Pamatujte si proto, že bílé prádlo by se mělo prát nejméně na 60 °C. Výjimkou jsou syntetické materiály a jemné tkaniny, které vyžadují nižší teplotu (jak prát jednotlivé kousky najdete na jejich rubové straně na etiketě s pracími symboly). Buben pračky by měl být naplněný přiměřeně – rozhodně by neměl být nacpaný k prasknutí. I nedostatek místa k praní totiž může být příčinou zašednutí. Říká se, že dost prostoru bude prádlo mít, pokud mezi ním a stropem bubnu bude místo alespoň na šířku vaší pěsti. Každopádně je dobré řídit se pokyny od výrobce a dodržovat kapacitu pračky.  

Co způsobuje zašednutí oblečení?

Lámete si hlavu nad tím, jak je možné, že bílé prádlo téměř vždy změní svou barvu? Možná za to může vodní kámen, který se usazuje uvnitř pračky a při praní se uvolňuje, a navíc znemožňuje vodě, aby se ohřála na potřebnou teplotu. Zbavit se vodního kamene můžete speciálními prostředky, které seženete v drogerii. Anebo do bubnu pračky nalijte lahev octa a pusťte ji naprázdno.

Aby bílé bylo bílé: Jak vybělit prádlo?

Ujistěte se, že používáte správné přípravky na praní

Na správném pracím přípravku stojí vše. A věřte nám, že šetřit se opravdu nevyplácí. Nekvalitní prací přípravky způsobují, že oblečení ztrácí nejen svou barvu, ale také tvar a kvalitu. Ale jak se v nepřeberné nabídce pracích přípravků vyznat? Udělejte si v tom jasno: 

Prací prášek: Je silnější. Výborně odstraňuje různé typy skvrn, ale jelikož obsahuje bělidla, na barevné oblečení se zrovna moc nehodí.  

Prací gel: Tady je to přesně naopak, oblečení si sice zachová svou barvu, ale s odstraněním odolnějších skvrn bude šetrnější gel potřebovat pomoc. I tady – stejně jako v jiných kategoriích – ale záleží především na výrobci. 

Prací gelové kapsle: Podobně jako u pracího gelu se skvrny ne vždy odstraní. A navíc se vám může stát, že se kapsle v pračce zcela nerozpustí. Také v této kategorii však existují novinky, které jsou spolehlivé. Například Lenor Kapsle na praní 3v1, které bílé prádlo aktivně chrání proti zašednutí. 

Skvrny od potu? Pomůže ocet

Každý z nás se s tím jistě někdy setkal. Chcete si na sebe vzít bílé triko nebo košili, ale zjistíte, že v podpaží se udělaly nevzhledné žluté skvrny od potu. Než oblečení vyřadíte ze šatníku, zkuste jej zachránit! Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane. 

Bílou barvu oblečení navrátí citron i kypřící prášek

Pro navrácení bílé barvy vašemu prádlu nemusíte kupovat drahé přípravky. Postačí vám k tomu obyčejné suroviny, které se nachází snad v každé domácnosti. Konkrétně je řeč o citronu a kypřicím prášku. S obojím své prádlo rozzáříte již po jednom vyprání. Přihoďte do bubnu pračky jeden citron pokrájený na plátky nebo obsah dvou sáčků do pečiva a sledujte, co se bude dít.