Jak správně prát a chránit oblečení z bavlny

2 minuty čtení

Obsah

Jak chránit tkaniny

Bavlna představuje téměř dokonalý materiál, který je prodyšný, měkký, a navíc pohodlný. Na druhou stranu, díky svým přirozeným vlastnostem vykazuje i určité nevýhody, např. menší elasticitu, což znamená, že oblečení z bavlny je náchylné ke srážení po praní, kdy se již nevrátí do původního tvaru. Vzhledem ke svému přírodnímu původu mají oděvy z bavlny tendenci vytvářet žmolky způsobené krátkými vlákny. S ohledem na výše uvedené vlastnosti patří péče o oblečení a správná ochrana při praní k hlavním zásadám celkové údržby. Jak tedy správně postupovat?

1. Jak správně nastavit prací cyklus

Výrobky z bavlny lze prát v teplé, nikoli však horké vodě. V závislosti na míře znečištění můžeme střídat teplou a vlažnou vodu – vždy však pouze podle pokynů uvedených na visačce našeho oblíbeného trička, abychom zabránili případnému sražení. Použijeme-li kvalitní prací prostředek, dosáhneme požadovaného výsledku i při nižších teplotách. Podobně i při praní tzv. organické neboli bio bavlny je lepší použít mírnější cyklus – menším počtem pohybů a obrátek jednotlivých kusů oblečení při praní předejdeme jeho případnému poškození.

2. Jak vybrat správný prací prostředek k praní bavlny

Navzdory pečlivosti při nastavování pracího režimu může praní v pračce zanechat na tkanině vyrobené z přírodní bavlny i některé negativní stopy. Tím se dostáváme k první zásadě při praní – výběru vhodného pracího prostředku a aviváže. Moderní čisticí technologie používané v kapslích do pračky např. Bold's, mohou účinně odstraňovat skvrny, rozpouštět i neviditelné stopy potu a zároveň zajistit náležitou ochranu vlákna. Bold All-in-1 Pods. je ideální pro praní bavlněného pyžama, spodního prádla, oblíbených oděvů a ložního prádla. Intenzita čištění zbavuje oděvy od skvrn a nečistot a brání hromadění nepříjemného odéru. Uvedený prací prostředek nejen čistí, ale i chrání bavlněné oblečení před ztrátou tvaru a žmolkováním.

3. Jak správně ochránit bavlnu a předejít srážení oděvů při sušení

U stoprocentních bio materiálů může při sušení v bubnové sušičce docházet ke srážení oděvů. Víření v sušičce způsobuje ztenčování vláken prádla, což se projeví jeho celkovým sražením. Proto se doporučuje nastavit sušičku na jeden cyklus a teplotu snížit. Pokud pereme oblečení elastické, potištěné nebo vyrobené z bio bavlny, je lepší je nechat přirozeně uschnout na vzduchu.

Rady jak chránit oblečení z bavlny pomocí aviváže

V okamžiku, kdy se bavlněná vlákna dostanou do styku s vodou, může docházet k jejich zamotání. Následně při schnutí zůstávají vlákna zamotaná a způsobují, že je oděv na omak drsný a náchylný ke vzniku statické elektřiny. Zamotaná porušená vlákna na povrchu oblečení přitahují během pracího cyklu volná mikrovlákna (což jsou ty male kuličky, které vidíme pouhým okem). Jak tedy správně prát a zároveň chránit oblečení z bavlny? Na to je jednoduchá odpověď: Používat správnou aviváž.

Aviváže typu Lenor pomáhají vlákna “uhlazovat” tj. rozmotávat, aby se mohla hladce pohybovat. Snižuje se tak tření mezi vlákny a lidskou pokožkou, a bavlnu pociťujeme jako měkčí a příjemnější.

Od oblečení, které nosíme každý den, očekáváme, že si uchová svou svěžest a příjemnou vůni po delší dobu. Proto je tu Lenor Fabric Softener, který představuje ideální způsob, jak dodat svěžest vašemu prádlu. Oblečení z bavlny ošetřené aviváží zajistí pocit svěžesti na celý den. Přidáním Lenor Unstoppables In-Wash Scent Boosters před plněním prádla do pračky provoníte své oblečení vůní parfému. Tyto tablety jsou naprosto bezpečné pro oblečení, protože se rozpouštějí pomalu a udrží vůni až na 12 týdnů od uložení.

Výhody oblečení z bavlny

Dopřejeme-li našemu oblečení náležitou péči, vydrží dlouhou dobu svěží. Oblečení z přírodní bavlny neobsahuje žádné chemikálie, čímž umožňuje správnou cirkulaci vzduchu. Oblečení se tak stává více prodyšným a zdravým k nošení. Bavlna se jako materiál hodí k výrobě ložního prádla, prostěradel a spodního prádla. Zajistí, že vaše pokožka přijde do styku výhradně s přírodní, plně prodyšnou bavlnou, která je navíc hypoalergenní a pohodlná. Věnujte svému oblečení náležitou péči přidáním účinných pracích kapslí, které pomocí aviváže dokonale odstraní všechny skvrny a posilovačem vůní prádlo příjemně provoní na delší čas. Dokonalého zážitku z praní dosáhnete prostředky jako Bold All-in-1, Lenor Fabric a Lenor Unstoppables, které přispějí k vašim příjemným pocitům z bavlněného oblečení déle než byste očekávali.